5 דרכים לחיסכון יעיל במים בגינה שלך

חיסכון במים בגינה

כולם מבקשים ליהנות מנוף ירוק בחצרם. אולם עליות המים טופחים . מצב זה מחייב אותנו לתכנן את ההשקיה ביעילות  ובחיסכון בכדי להפחית את עלויות המים.
רבים פנו אלי בדילמות הבאות: האם ליבש את הגינה? כיצד ניתן להשיג גינה חסכונית במים? כמומחית בעיצוב גינות אשמח לספר לכם כי עם קצת תכנון ועם בחירה מושכלת של נוף, תוכלו להפחית במשמעותית את כמויות המים ועדיין לשמור על חצר ירוקה. לשירותכם הכנתי כאן חמישה טיפים לעיצוב גינה חסכונית במים.

טיפ מס 1: השקיה מוקדמת 

השקו את החצר בשעות הבוקר המוקדמות בהן אין חום ולחות. המים לא מתאדים אלא מחלחלים לאדמה. כך תצמצמו למינימום את אובדן המים בגינה ואילו הצמחים ייהנו מן ההשקיה לאורך כל היום! ניתן להשיג כיום בשוק מערכות השקיה ממוחשבות ואוטומטיות במחירים סבירים. ישנם כאלו שתוכלו אפילו להתקין במו ידיכם. רכשו אחת כזאת והגדירו בה השקיה אוטומטית ל- 4 לפנות בוקר. אם אין לכם מערכת השקיה אוטומטית, השקו את החצר דבר ראשון בבוקר.

טיפ מס 2: השתמשו בחיפוי קרקע

הסוד הוא לחפות את הקרקע במצע אשר שומר על הלחות והקרירות שלה. קיימים מוצרים אורגניים אשר ממלאים תפקיד זה ואף מציעים תזונה והגנה לקרקע. אפשר לעשות בהם שימוש חוזר והחומר נגיש ואינו יקר. שומרי איכות הסביבה ממליצים למשל על יריעות קוקוס אשר ימנעו מהמים להתאדות בעת היספגם באדמה. החומר הנו ידידותי לסביבה. חיפוי מסוג אחר קרקע המקובל בארץ הנו שבבי עץ. הללו מגיעים בגווני חום או אדום, בגדלים שונים. גם שבבי העץ הנם חומרים אורגניים ידידותיים לסביבה, כמו כן, הם מעניקים חזות מיוחדת ומתקבלת גינה בעיצוב טבעי.

טיפ מס 3: בחרו צמחיה חסכונית במים

הקטינו מראש וביצירתיות שטיחי דשא ובחרו צמחים אשר אינם מצריכים השקיה מרובה. גם עצי פרי אוהבים השקיה מסודרת. בגינה חסכונית במים יש לשלבם בצורה מצומצמת. שקלו חלופות – צמחיה שאינה זוללת מים. היערה לסוגיה מהווה דוגמה לצמח חסכוני במים. פנו אלי ואייעץ לכם בנושא.

טיפ מס 4: הדשא

האם אתם באמת זקוקים לכל הדשא שבחצרכם? מדשאה ירוקה ושופעת היא אמנם מקום מלבב לבלות בו בקיץ, אולם לעתים קרובות אני מגלה גינות שבעליהן משתמשים רק במקצת מן המדשאה. הפכו שטחים שאינכם משתמשים בהם לגינת צמחים ופרחים או לגינה מעוצבת בחומרים דוממים. באופן כזה תחסכו מים. כמו כן, תמיד תוכלו להמיר את הדשא שלכם בדשא סינתטי ועל כך בכתבה אחרת.

 טיפ מס 5: טפטפות

 השתמשו בטפטפות כדי להשיג השקיה מדויקת אשר תגיע ישירות לשורשים ותחסוך הרבה מים.  קיימים כיום בשוק מגוון פתרונות של טפטפות הננעצות בגינה המספקות את מנת המים המתאימה לכל סוג של צמחייה כגון: שיחים, עצים, בני שיח וצמחים הדורשים הרטבה מלא השומרת על הקרקע באופן אחיד. בזכותם יקבלו הצמחים שלכם את כמות המים המדויקת הדרושה להם, ללא בזבוז. את מערכת הטפטוף קל מאד להתקין ואין צורך למקם אותה מתחת לאדמה.

לסיכום

הנה ראינו כי למרות משבר המים, אינכם חייבים לייבש את גינת הבית לחלוטין. ניתן להצביע על מגוון דרכים להשיג גינה חסכונית במים ובו בעת לשמור על צמחיה מלבלבת. למרות שאין משבר מים  ועלויות המים טופחים, לא חייבים לייבש את הגינה לחלוטין על מנת לחסוך בתקציב. יתר על כן, מגמה נפוצה כיום בעולם מכונה Xeriscape. תכנון הגינה מבחינה השימוש יכול לאפשר מידה רבה של יצירתיות וליהנות  במבחר רב של אופציות. מדובר בשיטת גינון ואדריכלות נוף המתבססת על שימוש מזערי במים. גן כזה מעוצב מראש לשימוש מאוד מינימלי של מים. הוא איננו מוגבל לצמחי קקטוס. תימצאו בו מגוון של צמחים, שיחים ועשבים בשרניים, כולם מאופיינים בחסכוניות במים.

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

יתרונות השימוש בכיריים גז 4 להבות

בבחינת התכונות של כיריים גז עם 4 להבות, פוסט זה יעמיק ביתרונות של מכשירים אלה במטבח. עם התמקדות בדגמים של Midea, נדגיש את התכונות הייחודיות

איך להתחיל עם בחורה

איך להתחיל עם בחורה אז רבים ממכם הגברים לא יודעים להתחיל עם בחורות כמו שצריך לכן רשמתי מאמר שיעשה לכם סדר בנושא. התחלת קשר עם

אוכל רוסי מעניין

פוסט זה בבלוג לוקח אתכם למסע קולינרי בנוף העצום והמגוון של המטבח הרוסי. הוא בוחן את המאכלים הייחודיים והמעניינים שיש לרוסיה להציע, מהמנות העיקריות הדשנות