כל מה שרציתם לדעת על טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי

אנשים נקלעים למצוקות שונות במהלך חייהם, את חלקן הם לא מצליחים לפתור בעצם והם זקוקים לסיוע חיצוני כדי להביא את עצמם למצב טוב יותר. טיפול פסיכיאטרי לא יכול לפתור באופן מלא לחלוטין הפרעות נפשיות רבות, אך הוא נועד לסייע, להקל ולשקם אנשים שסובלים מהפרעות נפשיות שונות.

ברוב המקרים, ובניגוד למה שאנשים חושבים, מטופלים פסיכיאטרים בדרך כלל פונים בעצמם לטיפול והוא לא נכפה עליהם, למעשה, אחוז אחד מכל המטופלים הפסיכיאטריים מאושפז ללא שהסכים לכך. עוד יותר מכך, כיום ישנה גישה על פיה רצוי להימנע עד כמה שניתן מאשפוז בבתי החולים.

כיצד מתבצע טיפול פסיכיאטרי?

השלב הראשון של טיפול פסיכיאטרי כולל בשלב הראשוני את אבחון מצבו של המטופל. אבחון זה מתבצע על ידי רופא מומחה לפסיכיאטריה, שבוחן את ההיסטוריה הנפשית והגופנית של המטופל, תוך בדיקה מקיפה שכוללת אנשים רבים שבאו עמו במגע, כולל שוטרים, עובדי רווחה וקרובי משפחה, שיוכלו להעיד בצורה רחבה על התנהגותו.

בשלב הבא, רופא פסיכיאטר מספק טיפול תרופתי או פסיכותרפי, ובמידת הצורך גם שיקום. להבדיל ממה שאנשים חושבים, פסיכולוג ופסיכיאטר אינם אותם בעלי מקצוע, הפסיכיאטר הוא רופא שיכול לרשום תרופות מרשם והפסיכולוג לא. בשלב זה בוחנים גם את דרך הטיפול ובוחרים את דרכה, ברוב המקרים מדובר על טיפול שאורך עד עשרה מפגשים, כאשר רבים מהטיפולים כוללים רק חמישה מפגשים, כאשר בחלקם נעשה שימוש בבעלי מקצוע נוספים כגון עובדים סוציאליים, פסיכולוגיים, מטפלים ביצירה או בהבעה וכדומה.

מהם העקרונות שמנחים את המטפל בעת טיפול פסיכיאטרי?

בעשורים האחרונים אנו יכולים לראות שינויים רבים בתחום הפסיכיאטריה. אחת הדוגמאות המוחשיות ביותר לשינויים בתחום היא העובדה שנמנעים ככל הניתן מאשפוז כפוי במוסדות, ומוצאים תחליפים שונים כגון אשפוז יום או טיפולים במסדרת מרפאות חוץ של מסגרות כאלו ואחרות. במקרים מסוימים יש מצב בו המטופל לא מסכים עם המטפל לגבי אופי הטיפול יש צורך בהתערבות נוספת של גורמים כגון יועצים משפטיים, אך לרוב אין צורך בכך, משום שרוב המטופלים בתחום מגיעים למרפאות אחרי הפנייה מטעם רופאי המשפחה ובהסכמתם המלאה. רופא פסיכיאטר יודע כיצד להתמודד עם התנגדויות לטיפול במטרה לפתור את בעיותיו של המטופל.

טיפול פסיכיאטרי במסגרת אשפוז יום

כאשר אנו מדברים על טיפול פסיכיאטרי במסגרת של אשפוז יום, אנו מדברים על מקרים בהם יש צורך בטיפול אינטנסיבי, בו בכל יום מגיע המטופל למחלקה, וחוזר לביתו בערב. במהלך אשפוז היום הוא משתתף בפעילויות שונות, טיפול מול רופא ופסיכותרפיסט, הוא משתתף בדיונים קבוצתיים ועוד. במקרים קשים בהרבה, יש צורך באשפוז מלא שכולל שהות מלאה בתוך מחלקה פסיכיאטרית. ישנה מחלקה פתוחה בה יש השגחה נמוכה ביותר על המטופלים ובמחלקה הסגורה ישנה השגחה רבה על המטופלים ואין להם אפשרות לצאת החוצה.

האם ניתן לדעת מי צריך לקבל טיפול פסיכיאטרי?

טיפול פסיכיאטרי ניתן לאנשים בצורה אינדיבידואלית, ולכן לא ניתן לומר בוודאות מה הקריטריונים על פיהם נקבע מי אמור לקבל טיפול פסיכיאטרי ומי לא. בעיקרון, רופאי המשפחה ופסיכולוגים יודעים לזהות מצבים בהם אדם זקוק להתערבות נוספת כאשר הוא נקלע לקשיים ומצוקות נפשיות במהלך חייו, לכן, חשוב להיות פתוחים עם הסביבה ועם המשפחה ברגע שמתעוררות בעיות שונות, ורצוי לזכור לא לדחות את הקץ כדי לא לתת למצב להתדרדר יתר על המידה, בטרם קבלת הטיפול הראשוני.

מה היה לנו עד עכשיו?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

פרגולה אלומיניום דמוי עץ

פרגולות אלומיניום דמוי עץ

פרגולות מותקנות בדרך כל מעץ, אך פרגולות אלומיניום דמוי עץ הופכות להיות פופולאריות יותר משום שהן מחזיקות מעמד זמן רב ומצריכת מעט מאוד תחזוקה כדי

אטרקציות לימי הולדת

אטרקציות מגניבות לימי הולדת

היום המיוחד בשנה הולך ומתקרב וזה הזמן להתחיל לחשוב איך נחגוג את יום ההולדת ואיזה אטרקציות ופעילויות מגניבות אנחנו רוצים בחגיגה. מספר האפשרויות לא נגמר

סקר קרקע

סקרי קרקע – כל מה שצריך לדעת

סקר המיקום מציג את מיקומם של שיפורי הנכס ביחס לקווי הגבול הנראים של הנכס. בסקר מסוג זה, המודד קובע (או מחלץ) את פינות האתר ויוצר

הדברה

חברה להדברות

הדברה נטו ירוקה תעשיית חברות ההדברה היא ענף מאוד מסורתי ושמרני. חברת ההדברה אחראית על הרחקת מכרסמים, חרקים ומזיקים נוספים. הם מציעים גם טיפול למניעת